Ceník

Ceny

Ceny fotografování jsou individuální a liší se podle konkrétních požadavků zákazníka. U mne nenajdete žádné balíčky služeb s počty kusů fotek, které obdržíte. Vycházím z času, který mi zabere samotné fotografování a následná úprava fotek. Pro orientaci počítejte okolo 200kč/h za focení a za úpravu fotek + náklady za dopravu (pokud se fotí mimo Frýdlant nad Ostravicí a okolí).

Focení obvykle trvá 1÷2 hodiny a následná úprava fotek 3÷4 hodiny (podle toho, kolik fotek se nafotí). Výsledná cena potom tedy je okolo 1000kč. Zákazník za tuto cenu obdrží všechny povedené fotky na CD, nebo odeslané přes úschovnu. Fotografie jsou upravené a připravené pro tisk. Ty nejpovedenější fotografie většinou ještě převádím na černobílé, takže získáte více verzí.

V případě, že plánujete některou z fotografií vytisknout na fotoplátno, není problém tuto fotografii rozměrově upravit podle velikosti Vámi vybraného plátna (pokud to je možné), doladit retuší a nechat vyrobit ve fotolabu  - ceny produktů se pak pohybují podle aktuálních cen fotolabu.

Proč tolik?

Setkávám se s názorem, že ceny za fotografování jsou vysoké. Víte, ono to není jen o tom, že si člověk pořídí zrcadlovku a začne fotit za peníze. Lepší fotoaparát automaticky neznamená lepší fotky. Je to pouze nástroj, který umí převést fotografovaný objekt do digitální formy.

Cesta fotografa je dlouhá a nikdy nekončí. Naučit se dělat pěkné snímky stojí značné úsilí a zabere spoustu času. Fotovýbava také není nejlevnější. Pokud bych měl spočítat veškeré mé vybavení, které mi pomohlo dostat se tam, kde teď jsem, tak se vyšplhám na cenu 150 tisíc. A to do toho nepočítám investovaný čas.

Čas jednoho focení se skládá nejen ze samotného focení (obvykle 1÷2 hodiny), ale i z výběru a úpravy fotek (obvykle 3÷4 hodiny). Do toho je nutno započítat i cenu vybavení a jeho opotřebení. Teď si to spočítejte.

Fotografování většiny fotografů je POUZE KONÍČKEM, jelikož se mu nikdy investované peníze NEVRÁTÍ a ani se zdaleka nezaplatí náklady. Než tedy začnete lamentovat nad cenami fotografií, uvědomte si, že si vážím svého času a práce a proto si jí nechávám i zaplatit.